Keinosuke Enoeda – „Tora”

Sensei Enoeda urodził się w 1935r. w Japonii na wyspie Kyushu. W wieku 7 lat rozpoczął trening judo i osiągnął poziom 2 dan. W wieku 17 lat rozpoczął treningi karate i został studentem na Uniwersytecie Tokushuku w Tokio.

Tu spotyka Gihina Funakoshi, od którego pobierał lekcje. Po 4 latach zostaje kapitanem drużyny uniwersyteckiej. Z okresu jego startów w zawodach przylgnął do niego przydomek „Tora” (tygrys), który odzwierciedlał jego umiejętności walki, perfekcję ruchów i szybkość. Osiągnął najwyższy poziom techniczny pozwalający mu wejść do grona najlepszych instruktorów JKA.

W 1957 r. kończy studia i zostaje asystentem mistrza Nakayamy. W latach 1963-67 jest instruktorem w Indonezji, Południowej Afryce i USA. W 1971 r. przenosi się do Anglii, zostaje szefem instruktorów JKA w Europie. Pełnił funkcję trenera kadry Anglii i prezydentem ESKA (Europen Shotokan Karate Association).

W 2002r powrócił do Japonii gdzie przeszedł ciężką operację raka. Nigdy nie wrócił już do Anglii, zmarł w Japonii po ciężkiej chorobie 29 marca 2003 r.