Pięć zasad Karate Shotokan „Dojo Kun”


Hitotsu!
Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto!

Po pierwsze! Rzecz w tym, aby doskonalić charakter!

Trening karate to długotrwały i monotonny proces nauczania, wymaga cierpliwości i samodyscypliny. W karate nie ma drogi na skróty. Aby dojść do mistrzostwa trzeba przejść przez wszystkie stopnie edukacji i niejednokrotnie wracać do początku. Gdy spotykają nas niepowodzenia nie powinniśmy się poddawać, ani spoczywać na laurach gdy osiągniemy sukces. Należy wytrwale dążyć do doskonałości pokonując wszelkie bariery stojące na drodze do doskonałości. W ten sposób przez ćwiczenia doskonalimy nasz charakter.

Hitotsu!
Makoto No Michi O Mamoru Koto!

Po pierwsze! Rzecz w tym, aby bronić prawdziwości drogi!

Zasada ta odnosi się do zrozumienia i dogłębnego poznania technik używanych podczas treningu karate. Sztuka ta wywodzi się ze średniowiecznej Okinawy i prawie w niezmienionej postaci przetrwała do dnia dzisiejszego. Zawiera w sobie ogromne bogactwo technik i form, które powinniśmy przekazywać następnym pokoleniom ćwiczących w niezmienionej postaci, wykorzystując jednocześnie współczesną wiedzę dla dalszego rozwoju karate.

Hitotsu!
Doryoko No Seishin O Yashinau Koto!
Po pierwsze! Rzecz w tym, aby rozwijać siłę ducha!

Zasada ta mówi o rozwijaniu ukrytych możliwości naszego ciała i umysłu, o dążeniu poprzez trening karate do doskonałości. Ćwicząc wzmacniamy się fizycznie i psychicznie. Zdobyte umiejętności pozwalają nam pokonywać własne słabości, przekraczać bariery oraz kontrolować własne odruchy. Dzięki karate stajemy się odporniejsi na stres i racjonalnie reagujemy w sytuacji zagrożenia.

Hitotsu!
Reigi O Omozuru Koto !
Po pierwsze! Rzecz w tym, aby szanować etykietę!

Zasada ta odnosi się bezpośrednio do kultury japońskiej przesiąkniętej szacunkiem do sfery życia i śmierci. W codziennym natłoku zdarzeń nie można zapominać o swoim miejscu w społeczności, a to miejsce zależne jest m.in. od poziomu naszej kultury i przestrzegania zasad panujących w danej grupie. Wzajemny szacunek okazywany poprzez ukłon w czasie treningu karate podkreśla znaczenie tego co robimy. Przez ukłon okazujemy szacunek tradycji, dziękujemy trenerowi za przekazywaną wiedzę, odwzajemniamy szacunek partnerowi, dzięki któremu możemy doskonalić swoje umiejętności. Przestrzeganie etykiety zapewnia bezpieczeństwo w czasie treningu i zawodów oraz podnosi wartość tego co robimy.

Hitotsu!
Kekki No Yu O Imashimuru Koto!

Po pierwsze! Rzecz w tym, aby gorącość nie przesłaniała męstwa!

Dla ludzi trenujących karate ważne jest to by pamiętali, że karate w ich rękach to broń. W starciu z przeciwnikiem muszą panować nad emocjami, by te nie przesłoniły im ich racjonalnego myślenia. Nie jest sztuką wykorzystanie swoich umiejętności, sztuką jest rozwiązanie problemu bez użycia siły. Trening uczy nas szacunku do zdrowia i życia oraz podejmowania przemyślanych decyzji. Przez żmudny i ciężki trening zyskujemy swobodę ruchów i jasność widzenia. Zdobywamy doświadczenie, które pozwala panować nad własnymi emocjami i zachowaniem przeciwnika.

Zasady Dojo Kun wyznaczają kierunek postępowania w drodze do doskonałości. Wszystkie zasady rozpoczynają się od słowa „Po pierwsze!” podkreślając jedność i spójność Dojo Kun. Żadna z zasad nie jest pierwsza wszystkie są równorzędne i jednakowo ważne dla wszystkich trenujących.