Pytania i odpowiedzi

Co to jest karate?
Karate to japońska sztuka walki, stworzona do obrony przed uzbrojonym przeciwnikiem. Wykorzystuje możliwości całego ciała. W walce stosowane są techniki bloków, ciosów, kopnięć oraz dzwignie i podcięcia.

Dlaczego karate?
Ćwiczący karate poprzez trening doskonalą technikę i umiejętności walki. Pośrednio wpływają na rozwój fizyczny i psychiczny, nabywają umiejętność samoobrony. Ćwiczący stają się odporniejsi na stres i trudy życia codziennego, są mniej podatni na działania środowisk kryminogennych i wolni od wpływu narkotyków i substancji odurzających. Karate w sposób harmonijny wpływa na rozwój ciała człowieka.

Kto może trenować karate?
Każdy bez względu na wiek i płeć,  jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Najlepszy wiek do rozpoczęcia treningów to 9-10 lat. Ale również osoby starsze mogą spróbować swoich sił w karate. W naszym klubie ćwiczą często rodzice z dziećmi. Wszystko zależy od celu jaki sobie postawimy.

Ile razy w tygodniu należy ćwiczyć karate?
Jeśli chcemy ćwiczyć rekreacyjnie to 3 treningi w tygodniu wystarczą. Jeśli mamy większe ambicje to na trening karate należy poświęcić więcej czasu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że musimy mieć czas na regenerację sił.

Jak długo trzeba trenować aby opanować podstawy karate?
Wszystko zależy od możliwości psychofizycznych osoby rozpoczynającej trening oraz ilości czasu poświęconego na ćwiczenia. Przy wysokim poziomie tych cech potrzeba ok. 5 lat na opanowanie podstaw pozwalających na swobodne wykonywanie technik karate. Wtedy też zaczynamy rozumieć sens Karate.

W  jakim stroju należy ćwiczyć?
Można ćwiczyć w dowolnym stroju nie krępującym ruchów. Można również zaopatrzyć się w tradycyjny ubiór treningowy zwany karate-gi popularnie zwanym kimonem, które składa się obszernej bluzy, spodni i pasa.

Czy karate to bezpieczny sport ?
Tak jak każdy inny sport. Urazy zdarzają się wszędzie. Trening karate jest w zasadzie bezkontaktowy, jednak jest to sztuka walki i ryzyko urazu zawsze istnieje. Trening pod okiem wykwalifikowanego trenera ogranicza to ryzyko do minimum.

Gdzie trenować karate?
W klubach posiadających licencje Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, które zapewniają wykwalifikowaną kadrę trenerską.

Zapraszamy na treningi do Naszego Klubu, który zrzeszony jest w PZKT a instruktorzy należą do grupy najlepszych w Polsce.